MAMUT art&science to projekt łączący świat sztuki i nauki.
Głównym założeniem projektu jest promocja i upowszechnianie wiedzy na temat największego w Europie, a zarazem jednego z największych, dotyczących mamutów wykopalisk paleontologicznych na świecie, znajdującego się w Krakowie w Dzielnicy Zwierzyniec. Górnopaleolityczne stanowisko łowców mamutów – Kraków/Spadzista.
MAMUT art&science to koncerty, live acty, projekty interdyscyplinarne, projekty multimedialne, spotkania, wykłady, działania edukacyjne oraz wydarzenia dla dzieci.
Wydarzenia artystyczne projektu MAMUT art&science połączą artystów różnych dziedzin sztuki, gatunków muzycznych i środowisk artystycznych. Usłyszymy artystów oraz zespoły reprezentujące sceny: world music, jazz, folk, muzyka improwizowana, różne odmiany metalu, punk rock, hardcore, muzyka elektroniczna oraz inne gatunki.
MAMUT art&science to spotkania z wybitnymi specjalistami z dziedziny paleontologii, studentami i pasjonatami, którzy przybliżą nam historię krakowskich mamutów.
MAMUT art&science to również wydarzenia i działania edukacyjne dla dzieci – to ważny element projektu, mający na celu zainteresowanie i wprowadzenie dzieci w ten niezwykły temat, zachowując przy tym odpowiednią dla wieku narrację.
DAWNO, DAWNO TEMU… TAK ZAZWYCZAJ ZACZYNAJĄ SIĘ BAJKI, BAŚNIE, LEGENDY… ALE NIE TYLKO…
Dawno, dawno, około 24-25 tysięcy lat temu, na terenach dzisiejszego Krakowa żyli ludzie. Niewiele o nich wiemy, a codzienność tamtych czasów to dla nas zagadka i szczątkowe informacje. Co czuli znając zupełnie inny świat niż my? Jak wyglądał ich każdy dzień? O czym myśleli? Nasza wiedza opiera się na badaniach archeologicznych. Wiemy, że zmagali się z trudami życia w ówczesnym klimacie. Musieli jeść, szukać schronienia i bezpieczeństwa, ale potrafili również być twórczy i walczyli. Byli ludźmi i musieli przetrwać.
W tym samym czasie i miejscu żyły mamuty. Zwierzęta wielkie, majestatyczne i silne. Los ludzi i mamutów połączyła codzienność, przetrwanie, swego rodzaju „loteria”, życie i śmierć.
W Krakowie w roku 1967 dokonano znaczącego odkrycia. Odnaleziono obozowisko łowców mamutów (Stanowisko Kraków ulica Spadzista).
Stanowisko Kraków ulica Spadzista (B) jest miejscem, gdzie paleolityczni łowcy polowali na mamuty. Odkrycie jest największym w Polsce nagromadzeniem kości i zębów mamuta (zarówno pod względem liczby szczątków kostnych, jak i liczby zwierząt). Jest również, pod tym względem, jednym z największych na świecie.
Spośród ponad 20,000 szczątków kostnych znalezionych na Spadzistej, ponad 90% kości oraz zębów należy do mamuta Mammuthus primigenius (Mamut włochaty).
Dzisiaj mamutów już nie ma. Naszych przodków również. My jesteśmy. Każde pokolenie uczy się żyć w swoich czasach, a każde czasy to inne możliwości żywieniowe, inne trudy i inne wyzwania…
Wielkie, wspaniałe, roślinożerne zwierzęta wyginęły. Pozostało nam poznać ich historię sprzed 24-25 tysięcy lat.
Mija 56 lat od dnia, w którym odkryto krakowskie mamuty, a wciąż wielu krakowian o tym nie wie. Poznajmy tę historię! Połączmy naukę, sztukę, edukację i opowiadajmy historię krakowskich mamutów.
TRIFOPARK MAMUT art&science:
Koncerty / live act
Projekty interdyscyplinarne
Projekty multimedialne
Spotkania / wykłady
Festiwal sztuki i nauki
Warsztaty edukacyjne
Wydarzenia dla dzieci
HISTORIA KRAKOWSKICH MAMUTÓW